گسترش همکاری های یونیسف و شهرداری تهران در حوزه کودکان

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در دیدار رییس دفتر یونیسف در ایران، ارتقای ایمنی، سلامت و آموزش را سه محور اصلی فعالیت های مدیریت شهری در خصوص کودکان عنوان کرد.

گسترش همکاری های یونیسف و شهرداری تهران در حوزه کودکان تاریخ خبر : 1397/8/2 9:45:13 - (تعداد بازدید: 50)

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش های شهروندی شهرداری تهران، ولی الله شجاع پوریان در دیدار با نماینده یونیسف در ایران با اشاره به تنوع فعالیت معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و پوشش گروه های مختلف اجتماعی اعم از زنان، جوانان، کودکان، نوجوانان، سالمندان و... تصریح کرد: کودکان یکی از گروه های ویژه و حساس جامعه هستندکه مدیریت شهری در تدوین و اجرای برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت خود به این قشر توجه جدی دارد و نیازهای سنی، امنیت ،سلامت ،آموزش و مشارکت کودکان برای ما در اولویت است.

وی با تشریح برنامه های گسترده معاونت، اظهار داشت: به دنبال تصویب مصوبه شهر دوستدارکودک در شورای اسلامی شهر تهران، فعالیت های شهرداری درحوزه کودک و نوجوان از تنوع و عمق بیشتری برخوردار شده و عمده فعالیت ها در راستای تاکیدات کنوانسیون جهانی کودک است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به همکاری سازمان های غیردولتی و نهادهای مدنی در  تدوین و اجرای پروژه هایی با محوریت جلب مشارکت کودکان در زندگی شهری،آموزش کودکان و نوجوانان و فراهم سازی امکان بازی و نشاط کودکان در شهر به عنوان یک حق طبیعی کودک، افزود: به همین منظور و در چارچوب مصوبه "شهر دوستدار کودک"، پویش ها، برنامه های مشترک و تعامل خوبی بین مدیریت شهری و سازمان های مردم نهادی از قبیل انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، جمعیت دفاع از حقوق کودک، انجمن حمایت از کودکان کار و خیابان، انجمن تصویرگران حقوق کودک و... بوجود آمده است.

شجاع پوریان با اعلام آمادگی مدیریت شهری برای همکاری مشترک با یونیسف و نهادهای مدنی در حوزه کودکان ، گفت: ما علاقه مندیم هر گونه فعالیت و پروژه شهری در زمینه های مختلف عمرانی و خدماتی در تعامل با کودکان و با هدف حفظ منافع این گروه از شهروندان صورت پذیرد.

وی در خاتمه بر ایجاد کارگروه مشترک بین یونیسف و شهرداری تهران جهت اجرای فعالیت های موثر در حوزه کودکان تاکید و افزود: ما آمادگی داریم تا سمیناری در زمینه مباحث شهر دوستدار کودک در آینده برگزار کنیم. همچنین برای همکاری با شرکت های بزرگ در حوزه مسوولیت اجتماعی اعلام آمادگی کرده ایم.

 توکلی: تعاملات بین بخشی با فعالان اجتماعی و سازمانهای مسوول در حوزه کودک افزایش می یابد

در ادامه این نشست مرتضی توکلی مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران نیز زمینه و بسترهای لازم برای تعاملات بین بخشی با فعالان اجتماعی و سازمانهای مسوول در حوزه کودک و نوجوان در مدیریت شهری را مهیا دانست و اذعان داشت: امیدواریم مصوبه شهر دوستدار کودک بتواند زمینه همکاری های مشترک، هماهنگ و یکپارچه در مباحث زیرساختی و نهادینه کردن مشارکت عموم شهروندان، خانواده و نهادهای تصمیم گیرنده در حوزه آموزش ، شفاف سازی حقوق کودکان و مناسب سازی فضای زیستی برای کودکان را فراهم نماید.

وی همچنین در جهت رسیدن به وضعیت مطلوب و رفع مشکلات و موانع جهت اجرایی شدن مصوبه شهر دوستدار کودک را از اولویت های اصلی این اداره کل و از محورهای همکاری مشترک با یونیسف برشمرد و تصریح کرد: ایجاد مهدکودک در بهشت زهرا (س) برای نگهداری کودکان خانواده های متوفی،  استانداردسازی خانه های کودک در352 سرای محلات ، برگزاری تورهای گردشگری شهر در دست بچه ها، تولید انواع محصولات فرهنگی- آموزشی، استاندارد سازی فضاهای بازی کودکان در بوستانها، حضور مدیران شهری در جمع کودکان به مناسبت روز جهانی کودک ، جشنواره ها و دهها فعالیت دیگر از جمله اقدامات مدیریت شهری در ساختن شهردوستدار کودک به شمار می رود.

 تقدیر نماینده یونیسف از اقدامات شهرداری برای تبدیل تهران به شهر دوستدار کودک

دکتر ویل پارکس، رئیس دفتر یونیسف در ایران با تحسین مجموعه اقدامات شهرداری تهران در تبدیل تهران به شهر دوستدار کودک، اظهار داشت: از اینکه شهرداری تهران نسبت به فعالیت در حوزه کودکان دغدغه دارد، خیلی خوشحال هستیم ،تهران شهر بسیار بزرگی است و برای همین جلب مشارکت شهروندان در فعالیت های شهری ، کار بسیار مشکلی است.

نماینده یونیسف در ایران با تاکید بر اینکه ارتباط مجموعه وزارت خانه ها و شهرداری تهران با یونیسف در طول سه سال گذشته ، مثبت و روبه گسترش است، لازمه تحقق شهر دوستدار کودک  را همکاری همه سازمان ها عنوان کرد و اظهار داشت: ما در حال حاضر ارتباط خوبی با وزارت بهداشت و وزارت کار داریم که به پیشرفت کار ما کمک می کند.البته قبلاً این موقعیت را نداشتیم که منابعی را در بخش خصوصی جمع آوری کنیم. شهر ما توسط بخش خصوصی مدیریت می شود و خیلی خوب است که بخش خصوصی نسبت به بچه ها حساس شوند.

وی با اشاره به جمع آوری اطلاعات سه هزار شهر دوستدار کودک  در جهان از سوی یونیسف ، ادامه داد: الان در شرایطی هستیم که می توانیم از دولت بخواهیم در مورد شهر دوستدار کودک با هم همکاری داشته باشیم.

در خاتمه این دیدار نماینده وزارت کشور نیز رویکرد شهر دوستدار کودک، نیازهای کودکان کم برخوردار ، مدیریت بحران و پیشگیری و کاهش مرگ و میر کودکان در حوادث غیر مترقبه را از محورهای اصلی فعالیت وزارتخانه عنوان داشت.print


rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.


بازگشت